Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Iłży

Nowelizacja dodatku węglowego

Utworzono dnia 28.09.2022

Nowelizacja dodatku węglowego weszła w życie z dniem 20 września 2022r. Od tej daty obowiązuje ona również względem wniosków o dodatek węglowy złożonych przed aktualizacją ustawy, tj. od dnia 17 sierpnia 2022r.


Komu przysługuje dodatek na węgiel po zmianie?
Po nowelizacji ustawy o dodatku węglowym z dnia 5 sierpnia 2022 roku dofinansowanie to otrzymają gospodarstwa domowe w myśl zasady „jeden dodatek węglowy na jeden adres”. Oznacza to, że według nowych kryteriów wszystkim gospodarstwom domowym zamieszkującym pod tym samym adresem przysługuje tylko jeden dodatek węglowy.
 
WAŻNE!.
Nie będzie możliwości otrzymania kilku dodatków węglowych na jeden adres! Czyli 3000 zł dodatku węglowego dostaniemy na jeden adres.

Ten sam adres zamieszkania a kilka wniosków, kto dostanie dodatek węglowy?
Co w sytuacji, kiedy z jednego adresu zamieszkania wpłynie kilka wniosków? Ma obowiązywać ta sama zasada, co w przypadku wniosków złożonych przez osoby należące do jednego gospodarstwa domowego. Czyli wypłatę dodatku węglowego 3000 zł otrzyma ta osoba, która złożyła wniosek jako pierwsza. Kolejne wnioski złożone na ten sam adres pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym organ właściwy informuje wnioskodawców.

Ponadto obowiązuje przepis, że można dostać tylko jedno świadczenie związane z dopłatą do ogrzewania. Czyli dostaniemy dodatek tylko raz i tylko na jeden rodzaj paliwa. Taki, który wykorzystujemy jako główne źródło do ogrzewania domu.

Kiedy będzie wypłacany dodatek węglowy?
Mocą znowelizowanych przepisów prawa urzędnicy mają obecnie dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku o dodatek węglowy.

Ważne!
Dwumiesięczny termin rozpatrzenia wniosków o dodatek węglowy obowiązuje również względem wniosków złożonych od 17 sierpnia 2022 do dnia wejścia w życie nowelizacji.

Dodatek węglowy – do kiedy można składać wnioski?
Wniosek o dodatek węglowy można składać w Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Iłży – Sala Obsługi Klienta (dawna sala konferencyjna) do dnia 30 listopada 2022 roku.

Zmiana deklaracji w CEEB w celu otrzymania dodatku węglowego.
Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 11 sierpnia 2022 r.

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek
                       800-1600
Wtorek                       730- 1530
Środa                       730- 1530
Czwartek                       730- 1530
Piątek                       730- 1530  


Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Wrzesień 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.